Budowa Oceanarium przez ZPM, jest jednym z działań, które mogą zwiększyć szanse Kołobrzegu na zwycięstwo w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.
List intencyjny potwierdza wolę oddania w długoletnią dzierżawę działki zarządzanej przez miejską spółkę, w zamian za wybudowanie na jej terenie placówki, która będzie atrakcją o charakterze naukowo – poznawczym. - Teraz przed nami okres negocjacji, który mam nadzieję doprowadzi do podpisania warunkowej umowy dzierżawy, określające szczegółowe zasady współpracy – mówi prezes Lijewski.
Gdy i one zostaną spełnione, po uzyskaniu ministerialnej zgody na dzierżawę działki leżącej w granicach portu, ZPM podpisze z inwestorem właściwą umowę. Po upłynięciu wskazanego w niej czasu (będzie on również przedmiotem negocjacji), obiekt przejdzie na własność spółki, czyli miasta.
Przypomnijmy, przedsiębiorca z Międzyzdrojów, który od 5 lat prowadzi tam Oceanarium, był jedyny oferentem, który odpowiedział na ogłoszone przez ZPMK zaproszenie do negocjacji, w sprawie budowy całorocznej atrakcji w sąsiedztwie Mariny Solnej. Intencją ZPMK było powstanie tam miejsca rekreacji, spędzania wolnego czasu i edukacji, które doceniliby zarówno kołobrzeżanie, mieszkańcy regionu, jak i turyści. Warunkiem był związek z tematyką morską, portem, żeglarstwem czy też turystyką morską. Oceanarium również się w tę tematykę wpisuje. Jak wynika z deklaracji Marka Stępnia, Oceanarium w Kołobrzegu ma być placówką większą i nowocześniejszą od tej, która działa w Międzyzdrojach. W dwóch potężnych zbiornikach wodnych będą prezentowane liczne okazy fauny i flory mórz oraz oceanów. Miejsce ma służyć nie tylko edukacji dzieci i dorosłych, ale i celom naukowym (Oceanarium w Międzyzdrojach już współpracuje m.in. z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie). W budynku będą się znajdować sale multimedialne i wystawiennicze, a ostatnią kondygnację zajmie lokal gastronomiczny.
Wiadomość pochodzi ze strony https://i-kolobrzeg.pl/aktualnosc-2687-oceanarium_na_wyspie_solnej.html