Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaPolska Stolica Kultury 2028
Miasto Kołobrzeg - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Polska Stolica Kultury 2028

miesiąc temu

Do konkursu przystąpiło 12 miast z całej Polski. Chociaż ostatecznie tytuł ESK przypadł Lublinowi, to sam udział naszego miasta w konkursie to ważny krok, który przynosi miastu wiele korzyści.

Proces przygotowań zjednoczył lokalną społeczność i zachęcił do aktywności. Organizacja różnorodnych wydarzeń angażujących mieszkańców w tworzenie programów kulturalnych pokazała nowe możliwości rozwoju. Przede wszystkim jednak Kołobrzeg otrzymał tytuł Polskiej Stolicy Kultury w 2028 roku, dzięki czemu może znacznie zwiększyć rozpoznawalność na kulturalnej mapie Polski, przyciągając turystów i inwestycje. To niepowtarzalna możliwość pokazania bogatej historii i tradycji miasta, a także lokalnych artystów i twórców.


Polska Stolica Kultury


Polska Stolica Kultury (PSK) to ministerialna inicjatywa, która ma na celu promowanie i rozwijanie kultury w miastach, które znalazły się w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Pierwsza edycja projektu będzie miała miejsce w 2026 roku (Bielsko-Biała), druga w 2027 roku (Katowice) a trzecia w 2028 roku (Kołobrzeg). W ramach tego projektu miasta zorganizują różnorodne wydarzenia kulturalne, festiwale, wystawy oraz inne aktywności, które zaangażują mieszkańców i przyciągną turystów. Roczny program ma na celu nie tylko podkreślenie lokalnej kultury i dziedzictwa, ale także wspieranie kreatywności i innowacji w sferze artystycznej. Dzięki temu miasta mogą zyskać większą rozpoznawalność oraz szansę na rozwój kulturalny i społeczny.


Co to dla nas oznacza?


Przed nami nowe wyzwania i tworzenie programów promujących kreatywność wśród mieszkańców. To nowe wydarzenia, festiwale, wystawy i koncerty, które przyciągną różnorodne grupy odbiorców. To także nowe możliwości pozyskania funduszy na budowę lub modernizację instytucji kulturalnych, takich jak galerie czy nowe centra kultury. Lepsza oferta kulturalna może wspierać lokalną gospodarkę, rozwijając przy tym przedsiębiorczość. Więcej wydarzeń przyczyni się do wzrostu zapotrzebowania na usługi turystyczne, gastronomiczne i rzemieślnicze, co z kolei oznacza wzrost liczby miejsc pracy w sektorze kultury i turystyki. Kołobrzeg, poza faktem, że jest największym polskim uzdrowiskiem, może stać się znany jako miasto kultury, co przyczyni się do jego rozpoznawalności na mapie nie tylko Polski, ale i Europy.

Polska Stolica Kultury w 2028 roku to również doskonała okazja, aby zrównoważyć sezon. Tego typu inicjatywy mogą przyciągać turystów przez cały rok, a nie tylko w szczycie sezonu letniego. Organizacja festiwali, koncertów, dni regionalnych potraw, cykli tematycznych, wystaw czy warsztatów artystycznych może zachęcić różne grupy turystów. Takie wydarzenia mogą odbywać się zarówno latem, jak i w okresie jesienno-zimowym. Podkreślenie lokalnych tradycji, rzemiosła i kuchni może zachęcić turystów do przyjazdu w mniej popularnych okresach.

Również wymiana doświadczeń z innymi miastami, które uzyskały tytuł Polskiej Stolicy Kultury, może przynieść cenne inspiracje i nowe pomysły na rozwój Kołobrzegu. Nie wyklucza to oczywiście współpracy z miastami partnerskimi oraz organizacjami kulturalnymi w Europie.


Spójność idei PSK z Programem Rozwoju Kultury Miasta Kołobrzeg


W przyjętym przez Radę Miasta Programie Rozwoju Kultury Miasta Kołobrzeg do roku 2030+ możemy przeczytać: „W ramach założeń Programu Operacyjnego dotyczących uwarunkowań zewnętrznych - z racji na swoje położenie geograficzne – Kołobrzeg został określony jako miasto o potencjale pozwalającym na to, by stać się centrum kulturowym regionu – od Szczecina po Trójmiasto. Miasto wyróżnia na mapie regionu bezpośredni dostęp do Bałtyku (w przeciwieństwie do większych ośrodków - takich jak Koszalin czy Słupsk), tradycje uzdrowiskowe i atrakcyjność zaplecza turystycznego, a co za tym idzie, zwiększony i zróżnicowany rynek potencjalnych odbiorców kultury”.

Analizując szczegóły Programu Operacyjnego „Kołobrzeg Miasto Kultury”, który został podzielony na dwa programy: „Kultura Miasta” i „Miasto Kultury”, daje się zauważyć zbieżność założeń ESK, PSK i PRKMK do roku 2030+.

„Kultura Miasta” jest skierowana przede wszystkim do mieszkańców Kołobrzegu. Jej celem jest budowanie lokalnej społeczności w oparciu o kulturę, w tym kreowanie tożsamości lokalnej, wzmacnianie więzi mieszkańców z Kołobrzegiem, udział kultury w życiu społecznym miasta, wspieranie turystyki kulturowej w oparciu o dziedzictwo kulturowe, poprawa atrakcyjności i użyteczności przestrzeni publicznych poprzez działania kulturalne oraz wspieranie powstawania nowych miejsc kultury i spędzania czasu wolnego.

Budowanie kapitału ludzkiego w oparciu o kulturę ma się odbywać poprzez pobudzanie aktywności społecznej mieszkańców, wspieranie twórczości i działalności artystycznej w tym debiutów, pobudzanie artystycznego rozwoju młodzieży, wspieranie twórczości profesjonalnej i amatorskiej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i włączanie wszystkich mieszkańców do aktywnego życia publicznego.

Z kolei Program Operacyjny „Miasto Kultury” to przedsięwzięcie skierowane do mieszkańców Kołobrzegu, mieszkańców regionu, turystów, środowisk twórczych i potencjalnych inwestorów. Jego celem jest budowanie marki „Kołobrzeg – Miasto Kultury”, w tym promocja Kołobrzegu poprzez kulturę, wsparcie strategicznych produktów kulturowych i zjawisk wokół których – z dzisiejszej perspektywy - można budować poczucie tożsamości (np. zaślubiny z morzem, Bałtyk czy historia Pomorza Zachodniego).

Wspieranie rozwoju turystyki kulturowej ma się odbywać poprzez przygotowanie imprez kulturalnych o ponadlokalnym charakterze i potencjale przyciągania publiczności ponadlokalnej, unikalną ofertę łączącą potencjał kulturalny z rozwojem duchowym, wsparciem dla duszy i ciała, wspieranie wydarzeń kulturalnych odbywających się poza ścisłym sezonem turystycznym, stworzenie całorocznej weekendowej oferty kulturalnej dla turystów oraz promocję oferty kulturowej w skali ogólnopolskiej i ponadlokalnej w miejscach potencjalnych grup docelowych.

Założenia przyjęte w Programie Rozwoju Kultury Miasta Kołobrzeg Do Roku 2030+ będą stanowiły bazę do konkretnych działań zaplanowanych na rok 2028 w ramach Polskiej Stolicy Kultury.


Szansa na rozwój


Polska Stolica Kultury w 2028 roku może stać się impulsem do dynamicznego rozwoju Kołobrzegu, przynosząc korzyści zarówno na poziomie społecznym, jak i ekonomicznym. Kluczem do sukcesu będzie zaangażowanie mieszkańców oraz współpraca z różnymi instytucjami i organizacjami.

Możliwość promocji w roku 2028, to szansa na zbudowanie unikalnego wizerunku miasta. To świetna okazja do rozwoju kultury i integracji społecznej, która może przynieść wiele korzyści w dłuższej perspektywie. To możliwość pozyskania funduszy na modernizację istniejących obiektów kultury oraz budowę nowych miejsc spotkań, które będą służyć lokalnej społeczności: Małego Centrum Świata w Latarni Morskiej, Laboratorium Literatury w starej przepompowni czy Laboratorium Historii w Baszcie Lontowej. To prowadzenie warsztatów, kursów oraz szkoleń artystycznych, które zachęcą mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Zachęcenie twórców do organizacji wydarzeń, wystaw czy festiwali zacieśni więzi lokalnej społeczności. Kluczowe jest jednak, aby proces przygotowań i realizacji projektów był dobrze zaplanowany i angażował mieszkańców.

Tytuł Polskiej Stolicy Kultury to nie tylko prestiż, ale także konkretne korzyści, które mogą wpłynąć na rozwój miasta w wielu aspektach. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało wsparcie w wysokości 1 miliona złotych. Dofinansowanie ukierunkowane jest na wsparcie działań kulturalnych o charakterze artystycznym stanowiących realizację programu kulturalnego zaplanowanego w programie ESK (w aplikacji finałowej). Środki te zostaną przekazane za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury, które wspólnie z miastem dokona wyboru najbardziej wartościowych wydarzeń.


Wiadomość pochodzi ze strony https://i-kolobrzeg.pl/aktualnosc-2831-polska_stolica_kultury_2028.html

Galeria

  • rss.png