MIASTO.WIEŚ.KLASYKA!
KONCERT ORKIESTR: NEUE PHILHARMONIE MV (Neubrandenburg, Niemcy) i BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA (Szczecin)
soliści: Dominik Franczuk i Daniel Seng, dyrygent: Andreas Schulz
13 kwietnia 2025 r. godz. 17.00, sala widowiskowa RCK
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie RCK
Zapraszamy na koncert w programie którego zostaną wykonane dwa znakomite utwory z fortepianem w roli głównej stworzone przez niezrównanych kompozytorów: Koncert fortepianowy nr 21 C-dur KV 467 Wolfganga Amadeusza Mozarta i Koncert fortepianowy nr 1 e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Wykonają je: orkiestra dynamicznej instytucji kulturalnej, jaką bez wątpienia jest niemiecka Orkiestra Neue Philharmonie MV działająca od 2017 roku w Neubrandenburgu oraz szczecińska Baltic Neopolis Orchestra, znana z realizacji wielu projektów kulturalnych w Polsce oraz promowania polskiej kultury za granicą, poprzez tworzenie i udział w licznych międzynarodowych projektach. Orkiestry poprowadzi dyrygent Andreas Schulz, dyrektor artystyczny Neue Philharmonie MV, a na fortepianie zagrają soliści: Dominik Franczuk, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów m.in. we Włoszech, Szwecji i na Węgrzech oraz Daniel Seng, również nagradzany w konkursach krajowych i międzynarodowych.
Kilka słów o wykonawcach…
Andreas Schulz (dyrygent) jest dyrektorem artystycznym Neue Philharmonie MV. Studiował grę na fortepianie na Hochschule für Musik „Hanns Eisler” w Berlinie u prof. Galiny Iwanzowej, a jego rozwój wspierała Międzynarodowa Akademia Muzyczna na rzecz wybitnie uzdolnionych muzyków w Niemczech. W 2009 roku uzyskał dyplom pianistyczny z wyróżnieniem, po czym rozpoczął studia dyrygenckie u prof. Georga Christopha Sandmanna. Jego wszechstronne podejście do dyrygentury kształtowały praca z młodymi muzykami, swobodna kreacja programów i repertuaru oraz różnorodność formatów koncertowych.
Daniel Seng, urodzony w 1988 roku w Wuppertalu, otrzymał swoją pierwszą lekcję gry na fortepianie w wieku pięciu lat od swojego ojca.
Już w wieku 16 lat został młodym studentem w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii, filia w Wuppertalu. Dzięki nauce u prof. Josefa-Antona Scherrera szybko odnosił liczne sukcesy, m.in. zdobył pierwszą nagrodę w ogólnoniemieckim konkursie „Jugend Musiziert”.
Studia kontynuował w Hochschule für Musik „Hanns Eisler” w Berlinie u prof. Galiny Iwanzowej, a następnie w hmt Rostock u prof. Matthiasa Kirschnereita i prof. Bernda Zacka. Tam w 2017 roku ukończył egzamin koncertowy z wyróżnieniem. Od 2019 roku Daniel Seng jest wykładowcą w hmt Rostock.
Był stypendystą „Studienstiftung des deutschen Volkes” i zdobył między innymi trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Rosario Marciano" w Wiedniu, trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Giorgos Thymis" w Salonikach oraz pierwszą nagrodę w konkursie "Ung Klassisk" w Norwegii.
Daniel Seng regularnie występuje zarówno w recitalach solowych, jak i jako solista z orkiestrą, m.in. z Norddeutscher Philharmonie Rostock, Polską Filharmonią Kameralną, Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Salonikach oraz Kristiansand Symphony Orchestra.
Dodatkową inspirację czerpie z udziału w licznych kursach mistrzowskich z renomowanymi profesorami i pianistami, m.in. z Lang Langiem.
Dominik Franczuk
Pianista, kameralista, pedagog. Wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureat zarówno międzynarodowych, jak i krajowych konkursów. Zdobywca III nagrody w konkursie Maria Labia Piano Prize 2024 – Malcesine (Włochy) oraz III nagrody w Danubia International Music Competition – Budapeszt (Węgry). Jest także laureatem konkursów w Mediolanie, Sztokholmie i Szczecinie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. dr Marii Murawskiej oraz dr Pawła Wakarecego. Aktywnie uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez T. Ungara, A. Malikovą, P. Giusiano, A. Jasińskiego.
Orkiestra Neue Philharmonie MV została założona w 2017 roku w Neubrandenburgu. Jej misją jest przede wszystkim organizowanie koncertów dla osób, które ze względu na warunki regionalne mają ograniczony dostęp do muzyki na żywo. Ponadto orkiestra angażuje się w koncerty dla szkół podstawowych, aby wspierać młode talenty i inspirować nowe pokolenie miłośników muzyki klasycznej. Od niedawna orkiestra występuje również w domach seniora, umożliwiając osobom wymagającym opieki kontakt z kulturą. W 2024 roku orkiestra Neue Philharmonie MV zagrała łącznie 48 koncertów w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. We wrześniu 2025 roku po raz pierwszy wystąpi na Festspiele MV.
Baltic Neopolis Orchestra to smyczkowa orkiestra kameralna powstała w 2008 roku z inicjatywy młodych artystów. Poza trzynastoletnim dorobkiem artystycznym, na który składa się m.in. 900 koncertów w Szczecinie, województwie zachodniopomorskim, Polsce i za granicą, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności w 2014 roku, statuetka Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Muzyka kameralna, nominacja do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2016 i 2017, 2020 roku, Baltic Neopolis Orchestra może poszczycić się licznymi dokonaniami. Zaliczyć należy do nich stworzenie festiwalu muzyki klasycznej Szczecin Classic połączonego z elitarnym i wyjątkowym kursem dla młodych artystów, realizacje projektu Na Okrągło Orkiestra, podczas którego znakomici artyści z Polski i ze świata koncertują w mniejszych ośrodkach kulturalnych naszego kraju, a także kontynuację prestiżowego cyklu koncertowego Wielcy Koncertmistrzowie, w którym udział biorą wybitni koncertmistrzowie z całego świata. Orkiestra aktywnie i z dużymi sukcesami promuje polską kulturę za granicą, tworząc i uczestnicząc w licznych międzynarodowych projektach.