Rok 2025 to szczególny czas refleksji nad dziedzictwem Władysława Reymonta – pisarza, który sto lat temu odszedł, pozostawiając po sobie dzieło, które przyniosło mu literackiego Nobla. Powieść „Chłopi” nie tylko ukazała życie wiejskiej społeczności z niezwykłym realizmem i empatią, ale też utrwaliła w literaturze polskiej obraz chłopa jako bohatera pełnego godności i wewnętrznej siły.
Z tej okazji Biblioteka w Kołobrzegu zaprasza na wyjątkowy projekt „Na wiejskim trakcie. Reymont i chłopska rzeczywistość”, który nie tylko przypomina twórczość autora, ale też przybliża bogaty świat kultury chłopskiej – tej autentycznej, pełnej trudu, rytmu przyrody i głęboko zakorzenionych obrzędów.
23.05, godz. 17:00 – spotkanie z Kacprem Pobłockim, autorem książki „Chamstwo”
Kacper Pobłocki – antropolog społeczny, pisarz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Jego książka „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” (2017) otrzymała Nagrodę „Economicus” dla najlepszej polskiej książki ekonomicznej roku, a „Chamstwo” (2021) znalazło się w finale Nagrody Literackiej „Nike”.
Autor w błyskotliwym i erudycyjnym "Chamstwie" rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza „ojczyzna pańszczyzna”.
Prowadzenie spotkań autorskich: Liliana Łosiak
Bezpłatne wejściówki na spotkania autorskie dostępne w Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3, Beletrystyce – ul. Brzozowa 9a, Biblioteka Ogrody – ul. Żółkiewskiego 6