Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaV Eko Festiwal" Między Mostami". Miejska Biblioteka Publiczna.
Miasto Kołobrzeg - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

V Eko Festiwal" Między Mostami". Miejska Biblioteka Publiczna.

2 miesiące temu22 dni temu

V Eko Festiwal „Między Mostami”


Czy wiecie, dlaczego nasz Festiwal nosi nazwę „Między Mostami”?

To nie tylko odniesienie do malowniczego położenia Biblioteki przy Bulwarze nad Parsętą – między dwoma mostami, ale również głęboka metafora naszych wyborów jako społeczeństwo.

Stojąc „między mostami”, mamy możliwość wybrania świadomego kierunku, jakim chcemy podążać jako jednostka.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia będziemy wspólnie odkrywać, jak nawet najmniejsze działania mogą przyczynić się do ochrony naszego środowiska. Chcemy inspirować Was do codziennych ekologicznych wyborów oraz aktywizować silną, zaangażowaną społeczność lokalną.


Motto tegorocznej edycji brzmi: „Sztuka – jak most na rzece – może łączyć ludzi różnych środowisk, by wspólnie działać na rzecz ochrony naszej planety”


14-15.06.2025

Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu, ul. J. Frankowskiego 3 (Bulwar nad Parsętą)


Program festiwalu:

Sobota, 14 czerwca, godz. 11:00-19:00


  • godz. 11:00 - Zielone inicjatywy. Ratunek dla miast. Spotkanie przyrodnicze z Moniką Buśko-Kuś, Ogrodnikiem Miejskim Kołobrzeg, architektką i projektantką oraz Karolem Podymą, botanikiem, ogrodnikiem, specjalistą od łąk kwietnych, przedstawicielem Fundacji Kwietnej, wspierającej samorządy w ochronie i wzbogacaniu bioróżnorodności miejskich terenów zieleni. Prowadzenie spotkania: Monika Wanda Władzińska.


  • godz. 12:00 - Dzień dobry, znaleźliśmy nietoperza. Co robić? Żywy pokaz edukacyjny Fundacji BAT MOM dla Nietoperzy. Barbara Górecka, która od prawie 20 lat ratuje te ssaki i prowadzi dla nich azyl w Szczecinie przeprowadzi pokaz, podczas którego będzie można poznać lepiej życie i zachowanie tych bardzo pożytecznych ssaków na przykładzie żywych, oswojonych nietoperzy oraz dowiedzieć się, jakie są jako formy ich ochrony w mieście.


  • godz. 12:30 - W krainie wilków i niedźwiedzi. Opowiadanie o przyrodzie. Spotkanie autorskie z Anną Maziuk, pisarką, autorką książek: „Instynkt: o wilkach w polskich lasach” i „Niedźwiedź szuka domu”, dziennikarką niezależną, pasjonatką tropienia. Prowadzenie spotkania: Katarzyna Kosecka, Monika Wanda Władzińska.


  • godz. 13:00-16:00 Pomiędzy lasem a miastem. Warsztaty łąkowe z nasionami dzikich kwiatów z Fundacją Kwietną. Prowadzenie warsztatów: Karol Podyma.


  • godz. 14:00 - Mead Ladies. Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin. Spotkanie autorskie z Małgorzatą Ruszkowską i Kają Nowakowską, współzałożycielkami duetu Mead Ladies i autorkami książek o dzikich roślinach jadalnych: „Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin” oraz „Dzikie kiszonki i inne fermentacje”.


  • godz. 15:30-18:00 Poza szlakiem. Tropienie zwierząt. Wycieczka terenowa do Podczela z Anną Maziuk, pisarką i pasjonatką tropienia oraz Katarzyną Kosecką, członkinią „Stowarzyszenia Z Szarym Za Płotem” (wyjazd autokarowy, zbiórka pod Biblioteką o godz. 15:15, ilość miejsc ograniczona).


  • godz. 15:30-18:00 Dziki street food. Warsztaty kulinarne z Małgorzatą Ruszkowską i Kają Nowakowską, współzałożycielkami duetu Mead Ladies, autorkami książek o dzikich roślinach jadalnych. Warsztaty dzikiej kuchni i zaskakująca uczta z bardzo niezwyczajnych potraw, bo z dodatkiem dzikich roślin jadalnych (ilość miejsc ograniczona).


  • . godz. 16:00 - Jeż, miejski zwierz. Prezentacja edukacyjna Julii Feliksy Wojciechowskiej z Fundacji JeKo „Jak Jeż z Kotem”. Podróż po świecie jeży, kiedy się pojawiły, gdzie żyją, co jedzą. Jak upływa im rok. Jak pomagać jeżom w ciągu roku i gdzie szukać pomocy dla chorego jeża oraz jak wygląda opieka w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt.


  • godz. 17:00 - Sztuka niczym most na rzece. Opowieść przyrodnicza Justyny Budzyn, artystki, zajmującej się tworzeniem mozaiki ceramicznej, ceramiką, edukacją artystyczną i, poza zawodowo, aktywizmem przyrodniczym. Justyna opowie o swojej aktywności artystyczno-aktywistycznej, o pasji i osobistym odkrywaniu rzecznych światów, przyrody, ludzi i zjawisk. Czy bliska relacja z naturą prowadzi do zaangażowania w sprawy obywatelskie i społeczne, podejmowania inicjatyw związanych z ochroną przyrody, drzew i rzek? Jak wyraża te emocje poprzez sztukę.


Wydarzenia towarzyszące (sobota-niedziela, Bulwar nad Parsętą), godz. 11:00-16:00 :


  • Małe uliki: kószka i ulik weselny. Co na to pszczoły? Warsztaty pszczelarsko-roślinne dla miłośników pszczół i trzmieli w każdym wieku z Małgorzatą Zatylną, która od 15 lat ma małą pasiekę w ogrodzie. Warsztaty z ulami, podczas których dowiemy się jak je zasiedlić oraz jak funkcjonują pszczele społeczności. Poznamy kwiaty, z których pszczoły zbierają pokarm oraz dowiemy się jak, i kiedy to robią. Wykonamy również świeczki z węzy, rysunki kalki owadów autorstwa Małgorzaty Gibas Grądman (Las i Niebo) oraz rozwiążemy zagadki o pszczołach.


  • Od ziarna, przez źdźbło do plecionki. Wyroby ze słomy starych odmian. Zasiane i zebrane przez artystę. Warsztaty plecionkarskie z Piotrem Barańczakiem, mistrzem plecionkarstwa. Kreatywne warsztaty wyplatania ozdób słomianych, podczas których nauczymy się najprostszych plecionek, wykonamy oplatanie butelek i koszyczków ze słomy oraz poznamy proces przygotowania zboża do wyplatania. Produkty ze słomy są bowiem w 100% naturalne i ekologiczne.


  • Gdzie zaopatrują się organizmy żywe? Szkółka roślin. Warsztaty dla dzieci (6-9 lat) Olivera i Ewy Reeves z „Zakładu Ogrodniczego Reeves” Jak pszczoły zdobywają pożywienie z roślin? W jaki sposób rośliny zachęcają je do zaopatrzenia się w ich kielichu? Czy to ma na nas wpływ? Jak mogą nas wspomóc, nawet leczyć. Opowieść o roślinach w kontekście kwitnienia, zaopatrywania się pszczół w pokarm z roślin, zapylania ich, walorów zdrowotnych i kulinarnych. Nauka rozpoznawania roślin poprzez zabawę w szkółce roślin


  • Bawmy się ekologicznie. Warsztaty dla dzieci z tworzenia ekologicznych zabawek z 11 Drużyną Harcerską Wagabunda z Kołobrzegu i ich drużynową Lidią Malawską. Jak samodzielnie zrobić proste i przyjazne dla środowiska zabawki z naturalnych materiałów? Razem z harcerzami odkryjemy tajniki rękodzieła, poznamy ekologiczne techniki i materiały, a także dowiemy się, jak dbać o planetę, tworząc zabawki pełne radości i wartości.


Plenerowa wypożyczalnia, gry planszowe, eko zabawy (strefa chillout’u)

Stoiska: Zakład Ogrodniczy Reeves, Piotr Barańczak – wyroby artystyczne ze słomy, Księgarnia World Link

Stanowisko informacyjno-edukacyjne Błękitnego Patrolu WWF


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Część z nich odbywa się równolegle. Spotkania będą dokumentowane filmowo i fotograficznie. Udział w nich oznacza, że uczestnik wyraża zgodę na możliwe pojawienie się jego wizerunku w powyższych materiałach.


Wydarzenia prowadzone przez Justynę Budzyn z Pracowni ceramiki w Podgórzu realizowane w ramach zadania Biblioteka naturalnie, które stanowi część projektu projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Lokalizacja

Galeria

  • grafika FB - post.jpg