Rok 2025 to szczególny czas refleksji nad dziedzictwem Władysława Reymonta – pisarza, który sto lat temu odszedł, pozostawiając po sobie dzieło, które przyniosło mu literackiego Nobla. Powieść „Chłopi” nie tylko ukazała życie wiejskiej społeczności z niezwykłym realizmem i empatią, ale też utrwaliła w literaturze polskiej obraz chłopa jako bohatera pełnego godności i wewnętrznej siły.
Z tej okazji Biblioteka w Kołobrzegu zaprasza na wyjątkowy projekt „Na wiejskim trakcie. Reymont i chłopska rzeczywistość”, który nie tylko przypomina twórczość autora, ale też przybliża bogaty świat kultury chłopskiej – tej autentycznej, pełnej trudu, rytmu przyrody i głęboko zakorzenionych obrzędów.
24.05 – warsztaty tworzenia pająków ludowych, prowadzenie: Małgorzata Bołka, wiek: 16+
godz. 13:00 – I grupa
godz. 15:00 – II grupa
Małgorzata Bołka od ponad 20 lat pracuje w Szubińskim Domu Kultury na stanowisku instruktor koła rękodzieła, od 2005 roku posiada status twórcy ludowego z dziedziny plastyka obrzędowa i zdobnicza. Sztuką ludową Pałuk zajmuje się od 1986 roku, prowadząc warsztaty m.in wykonywania pająków ludowych ze słomy i bibuły gładkiej, kwiatów pałuckich z bibuły marszczonej.
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona, tel. 94 35-176-58