Rok 2025 to szczególny czas refleksji nad dziedzictwem Władysława Reymonta – pisarza, który sto lat temu odszedł, pozostawiając po sobie dzieło, które przyniosło mu literackiego Nobla. Powieść „Chłopi” nie tylko ukazała życie wiejskiej społeczności z niezwykłym realizmem i empatią, ale też utrwaliła w literaturze polskiej obraz chłopa jako bohatera pełnego godności i wewnętrznej siły.
Z tej okazji Biblioteka w Kołobrzegu zaprasza na wyjątkowy projekt „Na wiejskim trakcie. Reymont i chłopska rzeczywistość”, który nie tylko przypomina twórczość autora, ale też przybliża bogaty świat kultury chłopskiej – tej autentycznej, pełnej trudu, rytmu przyrody i głęboko zakorzenionych obrzędów.
25.05 – warsztaty wycinanki ludowej, prowadzenie: Wiesław Topczewski, wiek: 16+
godz. 13:00 – I grupa
godz. 15:00 – II grupa
Wiesław Topczewski absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Projektant przestrzeni wystawienniczych, pasjonat polskiej sztuki ludowej, edukator prowadzący warsztaty wycinankarskie. Autor wielu kopii ekspozycyjnych wycinanek, prezentowanych na wystawie stałej w Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie .
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona, tel. 94 35-176-58