Rok 2025 to szczególny czas refleksji nad dziedzictwem Władysława Reymonta – pisarza, który sto lat temu odszedł, pozostawiając po sobie dzieło, które przyniosło mu literackiego Nobla. Powieść „Chłopi” nie tylko ukazała życie wiejskiej społeczności z niezwykłym realizmem i empatią, ale też utrwaliła w literaturze polskiej obraz chłopa jako bohatera pełnego godności i wewnętrznej siły.
Z tej okazji Biblioteka w Kołobrzegu zaprasza na wyjątkowy projekt „Na wiejskim trakcie. Reymont i chłopska rzeczywistość”, który nie tylko przypomina twórczość autora, ale też przybliża bogaty świat kultury chłopskiej – tej autentycznej, pełnej trudu, rytmu przyrody i głęboko zakorzenionych obrzędów.
24.05, godz. 13:00 - 17:00 – „Chillout z Reymontem” Teatr A3, Bulwar nad Parsętą
„Chillout z Reymontem” to niezwykłe doświadczenie na granicy sztuki, relaksu i kontemplacji – instalacja miejska, w której główną rolę odgrywa… łóżko. Ale nie byle jakie. Wygodne łóżka z baldachimami pojawiają się niczym oazy spokoju na tle zurbanizowanego krajobrazu miasta. Każde z nich zaprasza przechodnia do zatrzymania się, położenia i zanurzenia w świat, który zdawałby się dawno miniony – a jednak zaskakująco aktualny.
W słuchawkach – fragmenty powieści „Chłopi” Władysława Reymonta, zinterpretowane i zaprezentowane przez Teatr A3. Surowa, emocjonalna narracja, bogata w obrazowanie i rytm dawnej polskiej wsi, kontrastuje z nowoczesnym otoczeniem, tworząc artystyczny dysonans, który jednocześnie koi i prowokuje do refleksji.
Bezpłatne wejściówki na spotkania autorskie dostępne w Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3, Beletrystyce – ul. Brzozowa 9a, Biblioteka Ogrody – ul. Żółkiewskiego 6